sınav stresi

Sınav Stresini Azaltacak 2 Altın Kural!

Bu yazıda sınav stresini azaltmak adına ben ve arkadaşlarım neler yaptık? Bahsedeceğim.

YKS döneminin en önemli aşaması hiç şüphesiz sınav günü. Sınav gününe kadar belirli bir emek ve fedakarlıkla geliyoruz. Ancak bazen heyecanımıza yenik düşüp istediğimiz sonucu elde edemeyebiliyoruz. Bu sebepten dolayı sınav kaygısını nasıl azaltabileceğimiz hakkında bu makaleyi hazırladım. Fakat ondan önce sınav günü karşılaşacağımız belli başlı tiplerden bahsetmek istiyorum:

Sınav salonuna girdiğinizde etrafta karmaşık duygulara sahip insanlar olacak. Mesela heyecanın, stresin direkt yüzüne vurduğu veya heyecandan tırnaklarını yiyen ve arka arkaya 2 tane kolay soru gördüğü takdirde kontrolünü kaybeden arkadaşlar olacak. Normalde okulda denemeye girdiğiniz zaman A ve B olarak 2 tane kitapçık oluyor. Ama ÖSYM kodlamayla dağıttığı için herkesin kitapçığı birbirinden farklı. Yani matematiğin en zor 5 sorusu sizin ilk 5 sorunuz olabilir. Bundan dolayı siz o 5 zor sorudan sonra bile aynı moral ve motivasyonla devam etmeniz gerekiyor. Bunun için stresi kontrol altına almanız gerekiyor. Bu anlattığımız 1.tipe örnek olarak verebileceğimiz bir insandı.

2.tipte ise çok rahat, sınava değilde halı sahaya gelmişcesine en ufak heyecan belirtisi olmayan arkadaşlar. Bunlar neden bu kadar rahat? Ondan bahsedelim. Bazıları benim gibi hali hazırda okuduğu üniversiteden memnun olup tamamen kendini deneme amaçlı sınava giriyor. Yani bir tercih yapmayacakları için heyecanlanmaları içinde sebep yok aslında. Bizim ait olmamız gereken grup bu grupta olmayacak.

Sınav Stresini Azaltmak

Aslına bakarsanız bize biraz stres yapmak gerek diye de düşünüyorum. Çünkü paragraf ile başladığınızı varsayalım, paragrafta odaklanmamız gerekiyor. Aynı örneği matematik soruları içinde verebiliriz. Biraz korku, biraz stresle bu işin içinden çıkabiliriz. Şimdi gelelim ben ve arkadaşlarım sınav stresini azaltmak için neler yaptık? Bir bakalım.

1- Sınava kararlı bir şekilde girmek

En önemlisi sağlam bilinçle sınava girmek. Çünkü sınava girdiğiniz zaman herkesin aklında “ya yapamazsam, düşük puan alırsam” gibi düşünceler oluyor. Fakat bu kaygılara sahip olan tek kişi siz değilsiniz. Sınav için çaba göstermiş herkes belirli bir strese sahip oluyor. Sizden isteğim bu kaygıları 2 saatliğine ötelemeniz. Çünkü siz buraya belirli bir emek ve fedakarlıkla geldiniz. Buradaki heyecana yenik düşmemelisiniz.

2- Sınav provaları yapmak

Sınav provalarından kastım sınav saatiyle aynı saatte gün içerisinde deneme çözmek. Bunu kendiniz evde yapabileceğiniz gibi son 1 – 2 ay dershanelerin aylık periyotlar halinde yaptığı sınavlara katılabilirsiniz.

Bonus: Sınav gününden yaklaşık 15-20 gün önce sınava gireceğiniz üniversite, sınav salonunuz ve oturacağınız yer belli oluyor. Kendi denemenizi alıp sınava gireceğiniz yerde deneme çözebilirsiniz.

Sınav stresini azaltmak için size önerebileceğim yöntemler bunlar. Eğer sizinde bildiğiniz yöntemler varsa yorum kısmında belirtmekten çekinmeyin.

Leave a Comment