YKS 2018 Türkiye 2.si ile röportaj

YKS 2018 Türkiye 2.si arkadaşım ile sınava girecek arkadaşlara yardımcı olması için YKS 2019 sınava hazırlık bağlamında röportaj yaptım.

YKS’ye hazırlanırken sosyal hayatın sıfırlandı mı?

YKS’ye hazırlık yaparken sosyal hayatım sıfırlanmadı. Zaten var olan bir çalışma düzenim vardı. Fakat bu çalışma düzeni üniversite sınavına yönelik değilde daha çok olimpiyatlara veya yurt dışı sınavlarına yönelikti. Ben bu yoğunluğu biraz daha üniversite sınavına yönlendirdim. Ayriyeten zaten çalışmaların getirdiği bir konu birikintisi olduğu için bundan dolayı benim bazı şeylere daha az zaman ayırma gibi bir avantajım oldu. YKS sınavı sürecinde bol bol film de izledim, arkadaşlarımla dışarıya da çıktım, spor takımlarına da girdim.

Üniversite sınavına ne zaman hazırlanmaya başladın?

“Sınava hazırlanmaya ne zaman başlamalıyım?” şeklinde soran okuyucularımız adına bu soruyu sorduk.

Kendimi üniversite sınavına çalışmak için odakladığımda lise sonuncu sınıfın başlangıcıydı aslında. Lise 3’e kadar matematik olimpiyatlarına hazırlandım. Lise 3’te ise daha çok yabancı dile ağırlık vermeye çalıştım. Dolayısıyla üniversite sınavına lise 4. sınıfta ağırlık verdiğimi söyleyebilirim.

Sınava yaklaşık 8 ay kaldı. Sence bu üniversite sınavına hazırlanmak için yeterli bir zaman mı?

Bence 8 ay yeterli bir süre. Üniversite sınavına hazırlanmak için yapılan sınava hazırlık programının önceden belirlenmiş olması önemli. Kısa bir süre fakat çok şey yapılabilecek bir süre. 8 ayda 0’dan çok iyi yerlere gelen tanıdıklarım var. Bunun yapılabileceğine inanıyorum. Dediğim gibi YKS hazırlık sürecinde kesinlikle disiplinli olunması lazım.

Sınav günü nasıldı? Heyecan ve stres var mıydı?

İsterseniz sınavdan birkaç ay öncesinden itibaren anlatmaya başlayayım. Aslında ben sınavdan 2-3 ay önce konuların hepsini tamamlamıştım ve sadece deneme çözüyordum. Bir deneme çözüyordum, denemede yaptığım yanlışların konularına bakıyordum. O konuyu tekrar okuyup tekrar deneme çözüyordum. Dolayısıyla son 2-3 ay konu çalışması yapmadım. Son 1 ay kala da çok düzgün bir çalışma izlediğim söylenemez. Biraz daha dinlenmeye, sosyalleşmeye, kafamı rahatlatmaya çalıştım. Son 2 hafta kala ise genel tekrar yaptım.

Sınav günü ise sabah erken uyandım. İllaki bir heyecan oluyor. Çünkü geleceğimizi belirleyen bir sınava giriyoruz. Abartılmadığı sürece heyecan insanı birazda diri tutuyor. Sınavın başlamasına 10-15 dakika kala kağıtları dağıttıklarında daha fazla heyecanlandım. Etrafıma baktığımda gördüm ki heyecanlı olan sadece ben değilim. Böylelikle kendimi rahatlatmış oldum. Sınav başladıktan sonra zaten o heyecan otomatik olarak geçiyor.

Sınavdan sonraki üniversite tercih dönemi daha zor diyorlar. Sence bu doğru mu?

Bence doğruluk payı var. Çünkü üniversite tercih sürecinde insan bir tereddütte kalıyor. Yazdığın şeyle o bölümü okuyacaksın belki o üniversitede okuyacaksın. 4-5 yılın, tıp okuyorsan 6-7 yılın o okulda geçecek. Dolayısıyla üniversite tercihi dönemi zor. Öğrencilerin okuyacağı bölümü ve okulu önceden belirlemesi önemli. Tercih döneminde ona göre bir liste hazırlanması gerek. İçine sinmeyen bir bölümde veya okulda okumayı kimse istemez. Bu çok vahim bir durum. Üniversite tercih döneminde kesinlikle yardım alınması gerekiyor. Bu dönem zor bir süreç…

Neden hukuk?

Hukukun sosyal hayata çok fazla etkisi var. Ben hukuk bölümünü okurken insanların ruhuna dokunmak istedim. Böyle bir düşünceyle seçtim. Aslında ben sayısalcıydım ve liseyi sayısalcı olarak bitirdim. Mühendislik yada tıp düşünmedim. Son yıllarda sosyal alana ilgimin kaymasıyla bu bölümü seçtim. Matematiğe büyük bir ilgim vardı. Matematik okumayı çok düşündüm fakat sonradan hukuk daha cazip gelmeye başladı. Babamın mesleği de avukatlık. Kendisinin dosyalarını inceledim. Bu kültür hoşuma gitmeye başladı. Gelecekte akademisyenlik düşünüyorum fakat bunun yanında avukatlık yapmayı da düşünebilirim.

Galatasaray üniversitesinden memnun musun?

Okul benim önceki beklentilerimi karşıladı. Çünkü böyle bir okul ortamı bekliyordum. Buna hazırlıklı olarak geldim. Buraya gelmeden önce bütün okulları araştırdım. Ön bilgilerini aldım. Doğal olarak Galatasaray üniversitesi beni şaşırtmadı. Ek olarak birazda Fransızca öğrenmek istediğim için bu üniversiteyi seçtiğimi belirtmiştim.

Neden Galatasaray üniversitesi?

Hukuk fakültesi istediğim için Galatasaray üniversitesini tercih ettim. Çünkü Galatasaray üniversitesi hukuk bölümü çok köklü bir geçmişe dayanıyor. Akademik kadrosu gerçekten çok kaliteli. Ön araştırmalarımın sonucunda verilen eğitimin iyi olduğunu duydum. Fransızca dili olması da cabası. Bu sebeplerden Galatasaray üniversitesi beni kendine çekti.

Eşit ağırlık öğrencilerine YKS sınavına çalışma taktikleri hakkında bilgi verir misin?

Özel olarak bir çalışma yöntemim yoktu aslında. Daha çok hangi konularda eksiklerim olduğunu tespit etmeye çalıştım. YKS hazırlık sürecimi ona göre yapılandırdım. Kendimi eksik gördüğüm konularda çaba sarf ettim. Matematik olimpiyatçısı olmak benim için avantajdı çünkü matematik konularının büyük bir kısmına yatkınlığım vardı. Dolayısıyla matematik yıl içerisinde beni zorlamadı.

Matematikten ziyade beni edebiyat korkutuyordu. Sebebiyse çok fazla ezber vardı. Bunun için bol bol YKS denemesi çözdüm ve tekrar ettim. Zaten denemeleri araya sıkıştırdıkça geri getirisi oluyordu. Geriye döndükçe eksiklerimi tespit ediyordum.

Okulunuzda YKS denemeleri çözüyorsanız büyük bir artı demektir. Sonuçlarınızı hem öğretmenlerinizle hemde rehberlik servisiyle mukayese etme şansı buluyorsunuz. Hemde sıkça deneme çözerek kendinizdeki eksiklikleri görmeye başlıyorsunuz.

Röportajımızın sonuna geldik. YKS hazırlık sürecinde işinize yarayacağını düşündüğüm için bu röportajı yaptım. Umarım faydalı olabilmişimdir. Doğukan Kalınoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum.

Leave a Comment